Skip Navigation

2014 Achievements

2014 Achievements

Sports and Games

North Zone Badminton Tournament

Senior Boys:

No. Name
Class
Achieved
1 Kuah Kway Teck Anthony
6A
 4th Position
2 Jacob Lee Ray Chian
6C
 4th Position
3 Beal Ng Zhi Jie
6D
 4th Position
4 Ryan Kwek Min Wei
6F
4th Position
5 Jeff Toh Kay Soon
6F
 4th Position
6 Liew Kai Min
6F
 4th Position
7 Adam Martyn B Azmy
6H
 4th Position
8 Noor Hakim B Samsuddin

6H

 4th Position

 

10th National Primary Schools Wushu Championship 2014

No. Name
Class
Events
Division
Achieved
1 Leow Yiling
4A

3-Duan sword

Jnr Girls

3rd

2 Jody Lim Peixuan
6A

4-Duan Spear

Snr Girls
3rd
3 See Huiying
6C

4-Duan Broadsword

4-Duan Cudgel

Snr Girls

 1st

1st

4 Callie Mak Huimin
6F

4-Duan Broadsword

4-Duan Cudgel

5-Duan Changquan
Snr Girls

2nd

3rd

3rd

5 Chay Jia Min Carmen
6A

Sword Play

Spear Play

Snr Girls

4th

2nd

6 Ethan Ng Jeng Hee
4H

3-Duan Broadsword

3-Duan Cudgel

Jnr Boys

3rd

2nd

7 Chew Yi Xuan
6B

Sword Play

Spear Play

1st Int’ Changquan

Snr Boys

2nd

3rd

4th

8 Daren Lim Shaowei
6B

4-Duan Broadsword

4-Duan Cudgel

Snr Boys

2nd

4th

9 Koh Hao Xuan
6D

Broadsword Play

Cudgel Play

5-Duan Changquan

Snr Boys

1st

1st

2nd

  • Snr Boys Div – 2nd
  • Snr Girls Div – 3rd

 

National Primary Schools Taekwondo Championships 2014

No. Name
Class
Achieved
1 Miya Ooi (Kyorugi)
4B
Gold medal
2 Gerald Ooi (Kyorugi)
6C
Bronze medal

 

SYF Choir – Accomplishment

SYF International Dance – Distinction

SYF Guzheng – Accomplishment

 

55th National Primary Schools Swimming Championships 2014

No. Name
Class
Gender
Division
Achieved
1 JOSEPH CHUA LE YONG
5G

M

D DIV

Top 8

2 YAP LE TING VALENCIA
5G

F

D DIV
Top 8

 

12th Tiger Cubs Championships 2014

No. Name
Class
Achieved
1 Chua You Jun
3H
Merit
2 Bernice Ang
4B
Gold with honour
3 Gabrielle Ho
5C
Bronze with cert

 

43rd Annual SHHK Combined Schools Sports Meet 2014

Class Name
Gender
Events
Involvement Name
P6-G ANG YUE ZHEN KEITH
M
43rd Annual SHHK Combined Schools Sports Meet 2014 – 100m Boys (B Div)
1st Individual Placing at Local Event
43rd Annual SHHK Combined Schools Sports Meet 2014 – 200m Boys (B Div)
1st Individual Placing at Local Event
P6-F XANDER KNG
M
43rd Annual SHHK Combined Schools Sports Meet 2014 – 4x100m Relay Boys
1st Team Placing at Local Event
P6-G ANG YUE ZHEN KEITH
M
P6-G TRIYAN THINAGARAN
M
P6-H GORDON LAW
M
P5-C TANG CHUEN XIANG, VENETTON
M
43rd Annual SHHK Combined Schools Sports Meet 2014 – 4x100m Relay Boys
2nd Team Placing at Local Event
P5-E MOHAMMAD FIZLY QUSHAIRIE BIN MOHAMMAD FADLI
M
P5-G JAEDON TAN JIA JIAN
M
P5-G SEE TOH QI XUAN ABBY
M
P5-D ANGELYN LEE EN QI
F
43rd Annual SHHK Combined Schools Sports Meet 2014 – 4x100m Relay Girls
3rd Team Placing at Local Event
P5-D SIM YING YI, PEARLY
F
P5-D TNG KAI TING RENEE
F
P5-E HO ZI EN, JOVITA
F
P6-C DIANNE SIM YUWEI
F
43rd Annual SHHK Combined Schools Sports Meet 2014 – 8x80m Shuttle Relay
2nd Team Placing at Local Event
P6-C LIM YE HUI, AUDREY
F
P6-D ALOYSIUS TEO
M
P6-D LIM YI ZHEN CECILIA
F
P6-E CHEW ZHE HONG AARON
M
P6-G GOH YONG LIANG, NIGEL
M
P6-G JEREL TAN WEI JIE
M
P6-H SHARMAINE LAU SHI MEI
F
P5-C CALVIN LEE JOON HUNG
M
43rd Annual SHHK Combined Schools Sports Meet 2014 – 8x80m Shuttle Relay
3rd Team Placing at Local Event
P5-D ANG PEI XIAN
M
P5-D KOH YI SHAN
F
P5-D MAGSAKAY MATTHEW GABRIEL MERCADO
M
P5-G SEAH RU YAN
F
P5-G YAP LE TING VALENCIA
F
P5-H YEO CHOY HWEE
F
P5-G LING YOU XUN
M
43rd Annual SHHK Combined Schools Sports Meet 2014 – High Jump Boys
2nd Individual Placing at Local Event
P4-B DENZYL KUM-THOMAS
M
43rd Annual SHHK Combined Schools Sports Meet 2014 – High Jump Boys
3rd Individual Placing at Local Event
P4-E DIAN PERMATA PUTRI BINTE MARZUKI
F
44th Annual SHHK Combined Schools Sports Meet 2014 – High Jump Girls
2nd Individual Placing at Local Event
P4-H KAIA KWAN
F
P6-B YAP YU TING
F
43rd Annual SHHK Combined Schools Sports Meet 2014 – Long Jump Girls
3rd Individual Placing at Local Event
P6-H SHARMAINE LAU SHI MEI
F
43rd Annual SHHK Combined Schools Sports Meet 2014 – Shot Put Girls
2nd Individual Placing at Local Event

 

National Climate Change Art Competition 2014

Pang Jing Han (4B) – Merit award

Vera Yang Kaiqing (3B) – Merit award

Details of the artwork are as follows:

Position Merit
Students’ Details Pang Jing Han
Title Ways of keeping our Earth green
Description My drawing is about how to save the environment. Instead of just coloring it with colour pencil, I use them to write words describing the activity.
Position Merit
Students’ Details Vera Yang Kaiqing
Title Last tree standing
Description Humans keep on building homes and skyscrapers. Hence, leaving tons of rubbish and waste materials, with no space for trees and plants to grow.

 

National Climate Change Competition 2014

Prize
Name
School
Merit Kuah Kway Teck Anthony
Nan Chiau Primary School
Merit Jacob Lee Ray Chian
Nan Chiau Primary School

 

Congratulations to the following pupils who have emerged as winners:

Prizes
P1 & P2 Bannerettes Design
P3 & P4 T-shirt Design
1st
1F Boo Jia Ying
2E Gabriel Ang

3A Jazz Lee

4APang Jing Han
2nd
1E Yu Tong
2A Valeria Lim

3G Adam Aw

4B Ryan Tong
3rd
1H Tan Qian Xin
2C Poon Chen Jun
3C Jamie Kam
4H Ethan Ng
Consolation
1A Chin Ying
1B Sarah Natasya
1C Wong Chinn Yi
1D Rachel Lim
1G Catarina Chai
1I Zann Chua
1J Norvin Leong
2B Beatrice Dawn Sim
2D How Tai Xi
2F Chin Jun Yi
2G Lim Xin Yi
2H Raynor
2I Qiu Yi
2J Kaden
3B Nur Qaisarah
3D Shyln Teo
3E Shruti
3F Ethan Low
3H Rui En
4CLee Ying Qi
4D Chloe Tan
4E Sahithi
4F Ya Hui
4G Perry Choi

 

Chinese Calligraphy organised by Hong Wen Primary

Teo Shu Min – consolations prize under categories A

2014 China Town Mid-Autumn Festival -Lantern Painting Competition

– organised by Kreta Ayer Community Club

This year, the theme of the painting competition is “Flowers in Bloom” 2 of our pupils have won the “Consolation Prize”.

Group A:
Pang Jing Han (4A)

Group C:
Denise Ng (1D)

“Fight Dengue@Schools” educational material design competition (Primary category)

panjinghan4a

Congratulations to Pang Jing Han (4A) for winning the “Fight Dengue@Schools” educational material design competition (Primary category) on 1 Nov 2014

2014 Tan Kah Kee  Art Challenge on 10 Nov 2014

This year, the theme of the painting competition is “Celebrating SG50-Defining Who We are”.We hope participants will reflect on our 50 years of history and share their hopes and aspirations for the future or what Singapore means to them. 2 pupils have won the First and Second prize in different Category

First Prize-Category C

Teo Shu Min (6B)

Second Prize-Category B:
Vera Yang Kai Qing (3B)

Trinity London Results (November 2014)
from TCM EXAMINATIONS CENTRE Nan Chiau Primary School 2014 for P1, P3, P4, P5, P6 students in the following programmes
P1 – Speech, Drama and Communication Skills Programme
P3 to P6 – Programme Ingenium
Please note that the certificates will only arrive from UK sometime in April 2015. We will make an announcement when the certificates are ready for collection. Thank you

MOE Service Excellence Award
Excellent Service Award (EXSA Star Award)

Ms Lim Khin Fung (Staff)

Back to top