Skip Navigation

2013 Achievements

2013 Achievements

2013 PSLE Results

100 percent passing rate

86.8 percent is eligble for Special/Express Stream

13.2 percent is eligible for Normal Stream

Trinity Results

15 Group Distinctions = 31%
28 Groups with Merits = 58%
5 Groups with Pass = 10%
Total Groups = 48

 

Math Olympiad

Two Golds
One Silver
Three Bronze

 

Sports and Games

Sports / Games Competition (Event) Division / Level Achievement Name of Participants No. Of Participants
Badminton Singapore Badminton Association (SBA) Pilot Pen U13 Age Group Singles Title Champion Nur Insyirah
Singapore Badminton Association (SBA) Invitational Singles Title Champion Nur Insyirah
Golf 11th Tiger Cubs Championships 2013 Gold medal with Certificate Bernice Ang
Bronze medal with Certificate Isaac Ng
Bronze medal with Certificate Gabrielle Ho
Swimming 54th National Primary School Swimming Championships 2013 50m Backstroke – 1stposition Lim, Yong Qi Magdalene
50m Freestyle – 3rdposition Lim, Yong Qi Magdalene
Taekwondo 2013 NATIONAL INTER-PRIMARY SCHOOL TAEKWONDO CHAMPIONSHIPS 2013 SENIOR DIV MALE POOM BELT 3rd Position Ling Zhen Yang Aidan
SENIOR DIV MALE POOM BELT – UNDER 34KG 3rd Position Ling Zhen Yang Aidan
JUNIOR DIV MALE WHITE BELT 3rd Position Quek June Hao
SENIOR DIV MALE POOM BELT – UNDER 54KG 2nd Position Lew Wei Guang
UNIOR DIV FEMALE POOM BELT – UNDER 24KG 2nd Position Oooi Tse Ying Miya
Wushu 9th National Primary Schools Wushu Championship 2013
4-Duan Sword Junior Boys 2nd Position Daren Lim Shaowei
4-Duan Cudgel Junior Boys 3rd Position Daren Lim Shaowei
4-Duan Broadsword Junior Boys 1st Position Koh Hao Xuan
Cudgel Junior Boys 3rd Position Koh Hao Xuan
3-Duan Spear Junior Boy 2nd Position Jeff Toh Kay Soon
4-Duan Broadsword Junior Girls 2nd Position See Hui Ying
4-Duan Cudgel Junior Girls 2nd Position See Hui Ying
Cudgel Junior Girls 4th Position Mak Hui Min Callie
4-Duan Broadsword Senior Boys 3rd Position Johann Seow Xiao Han
Nanquan (SOUTHERN FIST) Senior Boys 4th  Position Johann Seow Xiao Han
Spear Senior Girls 2nd Position Goh Sin Hong Kimberly
Basketball NZ Primary Schools Basketball Championships 2013 Junior Girls 4th Position Team Event
NZ Primary Schools Basketball Championships 2013 Junior Boys 4th Position Team Event
Track and Field 53rd National Inter-Primary Schools Track and Field Championships 2012 D Boys 4th Position Bay Wee Chun Donavan

Junior Sports Academy (JSA)

Name Sports
Clarissa Tan Ler Rong Badminton
Chia Kai Yu Justin Badminton
Triston Tang Jun Wei

Jarvis Chia Kai An

Badminton

Badminton

Centre of Excellence (COE) Squad

Name Sports
 –

 

Selected for National Youth Team Trial

Name Sports

 

Performance Arts

Performing Arts Competition (Event) Achievement No.of Participants
Art Singapore Youth Festival 2013 Central Judging CAT A: COLOURFUL WORLD (Recognition Award)
colorful world
Singapore Youth Festival 2012 Central Judging CAT B: THE WORLD “I” SEE (Recognition Award)
the tree i see
Back to top